Program szczegółowy rejsu szkoleniowego na patent żeglarza - Wielkie Jeziora Mazurskie

Ramowy program rejsu szkoleniowego na patent żeglarza jachtowego (mapka niżej)

Niniejszy program jest wyłącznie przykładem jednej z wielu możliwości rozplanowania rejsu i nie należy go traktować jako obowiązującego „rozkładu”. Trasa ustalana jest na bieżąco i realizowana w zależności od pogody. Przykładowy program rejsu WJM.
dzień 1Ryn - przyjazd autokarem, zaokrętowanie, zaprowiantowanie, podział na załogi, wstępne szkolenie żeglarskie,  impreza zapoznawcza. Wykład z teorii. Szkolenie - podstawy zachowania na jachcie i obsługi osprzętu żaglowego. Szkolenie z ratownictwa i zasad bezpieczeństwa.
dzień 2Ryn-Skorupki. Wykład z teorii. Żeglujemy po jeziorze Ryńskim. Nocleg na bindudze. Kąpiel, ognisko. Podczas rejsu szkolenie praktyczne.
dzień 3Skorupki-Mikołajki. Jez. Ryńskie, Tałty, Mikołajskie. Podczas rejsu szkolenie praktyczne. Cumujemy w żeglarskiej stolicy Polski. Wieczorem szanty w tawernie.
dzień 4Mikołajki-Wyspa Czarci Ostrów. Do południa postój w Mikołajkach. Wykład z teroii. Wypływamy na jez. Mikołajskie i największe polskie jezioro - Śniardwy. Podczas rejsu szkolenie praktyczne. Nocleg na wyspie. Wieczorem ognisko.
dzień 5Wyspa Czarci Ostrów-Ruciane Nida. Rano kąpiel. Wypływamy na jez. Śniardwy, Bełdany.  Podczas rejsu szkolenie praktyczne. Nocleg w Rucianem. Wychodzimy na dyskotekę.
dzień 6Ruciane Nida-Kamień. Wypływamy na jez. Bełdany. Podczas rejsu szkolenie praktyczne. Wieczorem ognisko z szantami.
dzień 7Kamień-Rydzewo. Rano chrzest żeglarski z nadaniem imion. Po południu wypływamy na jez. Bełdany, Mikołajskie, Tałty. Przepływamy kanałami na jez. Jagodne.
dzień 8Rydzewo-Szymonka. Żeglujemy po jez. Jagodne, Boczne. Podczas rejsu szkolenie praktyczne.
dzień 9Szymonka-Ryn. Wykład z teorii. Żeglujemy po jez. Tałty i Ryńskim. Podczas rejsu szkolenie praktyczne. Wieczorem dyskoteka.
dzień 10Ryn. Egzamin na patent żeglarza. Wieczorem ognisko pożegnalne lub dyskoteka.
dzień 11Klar jachtów, wykwaterowanie i wyjazd uczestników.
  
Uwagi

W trakcie rejsu nie spędzamy całego czasu na żeglowaniu. Jest czas na wycieczki, kąpiele, wędkowanie, opalanie, wyjście do miasta itp.  Rejs szkoleniowy przepływa znacznie mniejsze odcinki, niż rejs turtystyczny, gdyż trzeba ćwiczyć manewry na wodzie, rejs regatowy ma trasę ułożoną pod kątem ciekawych regat. Rejs turystyczny stara się odwiedzić jak najwięcej mazurskich zakątków, tak by uczestnicy poznali jak najwięcej mazurskich jezior i ciekawych miejsc.


Mapka przykładowej trasy rejsu